Product Details:
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Outdoor |
| Input Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | PTL -1001 |
| Lighting Color | Warm White |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Outdoor |
| Input Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | PTL -1008 |
| Lighting Color | Warm White |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 220 V |
| Lighting Color | Warm White |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Lamp Type | LED |
| Material | Aluminium |
| Wattage | 18 W |
| Mounting Type | Post Top |
| Model Name/Number | PTL -1017 |
| Lighting Color | Warm White |
| Pole Height | 3 mtr |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Material | Aluminium |
| Height | 4 M |
| Pole Shape | Round |
| Arm Type | No Arm |
| Input Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | PTL-1016 |
| Lighting Color | Warm White |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Acceptable Payment Mode | EMI, Cheque/Cash, Online |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 3 mtr |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Pole Height | 4 m |
| Input Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | PTL -1012 |
| Lighting Color | Warm White |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 3 mtr |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Pole Height | 6 mtr |
| Model Name/Number | PTL-1013 |
| Lighting Color | Warm White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Height | 5 mtr |
| Model Name/Number | PTL -919 |
| Lighting Color | Warm White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | PTL -1010 |
| Lighting Color | Warm White |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Pole Height | 3 mtr |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Pole Height | 5 m |
| Material | Aluminium |
| Height | 4 M |
| Pole Shape | Round |
| Arm Type | No Arm |
| Input Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | PTL -1009 |
| Lighting Color | Warm White |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Outdoor |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Lamp Type | LED |
| Material | Aluminium |
| Wattage | 18 W |
| Mounting Type | Post Top |
| Input Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | PTL -1014 |
| Lighting Color | Warm White |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Pole Height | 3 mtr |
| Acceptable Payment Mode | Cheque/Cash, EMI, Online |
| Usage/Application | Gate Decoration |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Height | 4 M |
| Pole Shape | Round |
| Arm Type | No Arm |
| Certification | ISI |
| Input Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | PTL-1002 |
| Lighting Color | Warm White |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Acceptable Payment Mode | EMI, Online, Cheque/Cash |
| Usage/Application | Gate Decroation |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 3 mtr |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Pole Height | 3 m |
| Input Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | PTL -1004 |
| Lighting Color | Warm White |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 3 mtr |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Pole Height | 5 m |
| Material | Aluminium |
| Pole Shape | Decorative |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Natural White, Warm White, Cold White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 220 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 3 mtr |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Light Type | B22 holder |
| Pole Height | 3 m |
| Power Rating | 18 W |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Warm White |
| Input Voltage | 220 V, 240V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 9 Feet |
| Pole Type | Single Arm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Mild Steel |
Product Details:
| Light Type | LED |
| Material | Mild Steel |
| Pole Height | 3 m |
| Power Rating | 18 W |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | DPL |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Height | 3 mtr |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole No | 720 |
Product Details:
| Lamp Type | LED |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Post Top |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | DPL |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Height | 3 mtr |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole No | 725 |
Product Details:
| Design Style | DESGINER |
| Material | Mild Steel |
| Pole Height | 3.5 m |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Brand | DPL |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Height | 3.5 mtr |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole No | 778 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Light Type | LED |
| Material | Mild Steel |
| Pole Height | 4 m |
| Power Rating | 18 W |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | DPL |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Height | 3 mtr |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole No | 786 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Warranty | 1 Years |
| Pole Height | 1000 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| PTL No | 818 |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Aluminium |
| Pole Height | 800 mm |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Warranty | 1 Years |
| Country of Origin | Made in India |
| PTL No | 820 |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Warranty | 1 Years |
| Pole Height | 700 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| PTL No | 815 |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Design Style | Decorative |
| Material | Mild Steel |
| Pole Height | 3.5 m |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | DPL |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Height | 3 mtr |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Height | 4 M |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finish | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole No | 851 |
| Pole Height | 3 mtr |
| Material | Mild Steel |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Warranty | 1 Years |
| Pole Height | 900 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| PTL No | 816 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Warranty | 1 Years |
| Pole Height | 1200 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| PTL No | 817 |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Height | 9 ft |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Brand | DPL |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole No | 653 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Power Rating | 10 W |
| Power | Battery-Powered |
| Bollard Height | 800 mm |
| Body Material | MS Body |
| Height | 2 feet |
| Material | Cast Iron |
| Certification | ISI |
| Usage/Application | Office |
| Warranty | 1 Years |
| Country of Origin | Made in India |
| BL No | 606 |
| Brand | DPL |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Design Style | DECORATIVE |
| Height | 4 M |
| Pole Type | Single-Arm |
| Pole Height | 4 m |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finish | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Brand | DPL |
| Pole No | 658 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Lamp Type | LED |
| Material | Aluminium |
| Wattage | 18 W |
| Mounting Type | Wall light |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | DPL |
| PTL No | 809 |
| Height | 1200 mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Design Style | Decorative |
| Height | 3 M |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finish | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Pole Height | 7.5 mtr |
| Pole No | 660 |
| Brand | DPL |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | PTL -1003 |
| Lighting Color | Warm White |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Pole Height | 3 mtr |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | PTL -1011 |
| Lighting Color | Warm White |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Pole Height | 3 mtr |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Application | Street |
| Material | Aluminium |
| Fixture Type | Street Light |
| Input Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | PTL -1015 |
| Lighting Color | Warm White |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Pole Height | 3 mtr |
| Usage/Application | Gate Decoration |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Warranty | 1 Years |
| Country of Origin | Made in India |
| PTL No | 810 |
| Height | 1000 mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Body Material | Aluminum |
| Material | Aluminium |
| Light Source | Bulb Holder |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Warranty | 1 Years |
| Pole Height | 600 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| PTL No | 814 |
Additional Information: